AKTUALNOŚCI
14 08 2019
Święto Wojska Polskiego
  • drukuj

 

Prawie 100 lat temu Polska toczyła śmiertelną walkę o swoje istnienie.15 sierpnia przypomina namo wielkim zwycięstwie i o tym, że w 1920 roku, Polacy przekonali się, że są zjednoczeni i solidarni, że potrafią zorganizować armię, która zapewni Polsce niezależność, że są warci własnego państwa, a posiadanie własnego kraju jest cenniejsze od indywidualnego życia.Żołnierzy wspierał wtedy cały naród -  powiedział Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał dywizji Tomasz Piotrowski, zwracając się do żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej na uroczystej zbiórce z okazji Święta Wojska Polskiego. 

 

Obchodzimy dziś jeszcze jedną, jakże ważną rocznicę. 100 lat temu mieszkańcy Górnego Śląska poświęcili swoje życie i zdrowie, aby zachować polską tradycję i polską kulturę. Stulecie wybuchu  Powstań Śląskich to wielka okazja, żeby przypominać o tej części historii naszego kraju. Przypominać ale i oddać hołd mieszkańcom Śląska, dla których Ojczyzna stanowiła największą wartość- powiedział Dowódca Operacyjny RSZ, dzieląc się refleksjami i przypominając wydarzenia sprzed 100 lat.  

 

Dla powstańców śląskich i żołnierzy, którzy walczyli w 1920 roku, nie było sprawy ważniejszej niż służba Polsce. Tak jest i teraz. Nasza obecność tutaj jest dowodem, że cenimy spuściznę naszych poprzedników, a wśród kolejnych pokoleń żołnierzy nadal nie brakuje ludzi, którzy są gotowi oddać krajowi wszystko – swoje najlepsze umiejętności, wiedzę i doświadczenie, a w razie potrzeby – również życie - podkreślił gen.dyw. Piotrowski.

 

Uroczysta zbiórka była także okazją do złożenia podziękowań i wyrażenia uznania za służbę i pracę. W trakcie uroczystości gen. dyw. Tomasz Piotrowski wręczył medale resortowe, nadane przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych wyróżnił żołnierzy oraz pracowników resortu obrony narodowej dowództwa kordzikiem honorowym sił zbrojnych RP, tytułem honorowym zasłużony żołnierz RP, odznaką honorową poszczególnych rodzajów sił zbrojnych oraz listem gratulacyjnym i dyplomem uznania. Kilku oficerów i podoficerów służących w dowództwie odebrało również akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. 

 

 tekst: mjr Marek Kwiatek

zdjęcia: st. chor. szt. Waldemar Młynarczyk, st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek

 

‹‹ cofnij